Jaką pralkę kupić?

Automatyczna czy wirnikowa? Ładowana od góry czy od frontu? To tylko początek dylematów z jakimi spotkamy się planując zakup nowej pralki, bo dochodzi do tego jeszcze szereg kolejnych pytań. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę i jak wybrać tę najlepszą.

Pralki, w zależności od tego, jak licznej rodzinie służą, włączane są od kilku razy tygodniowo do – zwłaszcza przy małych dzieciach – nawet kilku razy dziennie. Dlatego zakup pralki trzeba dokładanie przemyśleć i przed pójściem do sklepu odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
Po pierwsze (i chyba najbardziej oczywiste) musimy wybrać miejsce w mieszkaniu lub domu, gdzie urządzenie będzie stało. To ważne, bo ta decyzja może mieć ogromny wpływ na rodzaj potrzebnej nam pralki. Dlatego trzeba zastanowić się czy będzie to łazienka, kuchnia, czy może zupełnie inne pomieszczenie (pralnia).
Trzeba także wziąć pod uwagę to, że pralka nie może stać za daleko od źródła wody i od odpływu. Z reguły węże odpływowe i zasilające pralkę w wodę można kupić o dowolnej długości. Jednak trzeba pamiętać, że węże mające ponad 4 metry długości, to rzadkość.
W przypadku, gdy pralka ma stać dalej od źródła wody, może się okazać, że urządzenie nie będzie firmowo wyposażone w wąż o potrzebnej nam, odpowiedniej długości (te dołączone do pralek mają z reguły 1,5 m) i trzeba go będzie dokupić osobno.
Kiedy już wybierzemy miejsce, którym postawimy pralkę, nadszedł czas na najważniejsze pytanie techniczne:

Jaki rodzaj pralki będzie nam potrzebny?

Generalnie urządzenia te dzielą się na dwa typy:

1. Wirnikowe
2. Automatyczne

Pralki wirnikowe, skutecznie wypierane z rynku przez urządzenia automatyczne, nadal mają swoich zagorzałych zwolenników. Pralką wirnikową była ikona poprzedniego ustroju, czyli popularna frania. Jej współczesne wcielenia w niewielkim stopniu przypominają jednak modele dostępne w PRL-u.
Zaletą pralek wirnikowych jest większa, niż ma to miejsce w przypadku pralek automatycznych, skuteczność usuwania plam, długowieczność i cena samego urządzenia. Pralki wirnikowe można kupić średnio za ok. 500 zł. Dostępne są też modele (renomowanych, światowych firm) które kosztują niespełna 200 złotych.
Pralka wirnikowa nie jest jednak propozycją dla osób lubiących wygodę. Po pierwsze dlatego, że – tutaj nic się nie zmieniło – wodę po zakończeniu prania spuszcza się z niej „ręcznie”. Zresztą pralki takie napełnia się również w ten sam sposób.

Innymi wadami pralek wirnikowych są:

brak innych funkcji prania,
brak opcji odwirowania,
mniejsza ilość mieszczących się w niej ubrań,
z reguły brakuje w nich również grzałek wody.

Pralkę wirnikową Smile X30/P można kupić za ok. 479 zł.
Urządzenie Ravarson XPB45-1KOM kosztuje 269 złotych, a sprzęt marki Hyundai WM 250 można kupić już z 193 zł.

Popularne i praktyczne „automaty”

Pralki automatyczne to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony obecnie typ urządzeń. Przyczyna jest prosta. Od użytkownika takie urządzenie wymaga jedynie umieszczenia ubrań w bębnie, wsypanie proszku do podajnika i wybranie programu prania. Resztę pralka robi, zgodnie ze swoją nazwą, automatycznie. Czyli urządzenie pobiera wodę, podgrzewa ją, pierze, płucze i odprowadza wodę.

Do najważniejszych zalet „automatów” zaliczają się, bez wątpienia:

dodatkowe, coraz bardziej wyszukane programy i funkcje prania,
duża ładowność bębna,
możliwość odwirowania i – coraz częściej – również suszenia prania.

To wszystko kosztuje. Za pralkę automatyczną trzeba zapłacić dużo więcej niż za wirnikową. Ceny (zwykle promocyjne) „automatów” zaczynają się od ok. 800 złotych. Z reguły takie urządzenie to wydatek przekraczający 1000 zł.
Trzeba też jasno powiedzieć, że „automaty” są dużo bardziej awaryjne niż pralki wirnikowe, a ich naprawa jest bardziej skomplikowana, a także najczęściej dużo droższa.

Przykładowe ceny pralek automatycznych:

Amica AWB510L kosztuje ok. 799 zł
Indesit IWSD 51252 C kupimy za 899 zł
LG F10C3LD to wydatek ok. 1049 zł
Samsung WF1802WFWS kosztuje ok. 1649 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Kiedy już dokonamy wyboru i nasze ubrania i serce podpowiedzą, że jedynym słusznym wyborem jest pralka automatyczna, musimy odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka dodatkowych pytań. Poza podstawowym i nieodzownym, dotyczącym naszych możliwości finansowych, musimy zdecydować czy ma być to pralka wolnostojąca czy do zabudowy. Wybór ten nie ma większego znaczenia i wpływu na skuteczność wybranej pralki, ale jest dość istotny przy urządzeniu mieszkania lub domu.

Drugie pytanie, jakie pojawia się w przypadku pralek automatycznych jest poważniejsze, bo dotyczy ich funkcjonalności. Takie urządzenia dzielą się, ze względu na sposób ładowania prania, na:
ładowane od góry,
ładowane od frontu.
Zalety pralek ładowanych „od góry”

I znów trzeba powiedzieć kilka słów o zaletach każdego z tych rozwiązań. W przypadku pralek ładowanych od góry najważniejsze dla ich użytkowników będą za pewne:

mniejsze rozmiary samych pralek, które z reguły są węższe, a więc lepiej sprawdzają się w niewielkich łazienkach,
zadowalające pojemności bębna, sięgające nawet do 6 kilogramów,
brak konieczności zapewnienia wolnej przestrzeni przed urządzeniem, dzięki czemu mamy o wiele więcej możliwości jej ustawienia.

Przykładowe ceny pralek ładowanych od góry:

Polar PTL 1019 za 929 zł
Candy EVOT kosztuje ok. 999 zł
Bosch Serie 4 Maxx WOT20255 kupimy za ok. 1549 zł

Zalety pralek ładowanych od frontu

Z kolei pralki ładowane od przodu cechują się:

wygodniejszym sposobem obsługi: wkładanie i wyjmowanie prania jest, według zwolenników takich urządzeń, mniej problematyczne,
góra pralki może służyć jako dodatkowy blat,
pralki ładowane od frontu są praktyczniejsze w przypadku zabudowy.

Przykładowe ceny pralek ładowanych od frontu:

Polar PFL S5120 kosztuje 829 zł
Electrolux EWS1264EDW kupimy za 1199 zł
Miele WKB 5873 WPS Edition to koszt rzędu ok. 4999 zł

Ważna dla portfela klasa energetyczna. Co oznaczają popularne skróty…

Kiedy już wszystkie powyższe wątpliwości zostały rozwiane, nadszedł czas na wyjaśnienie kilku kwestii technicznych.

Z reguły za wyższą ceną pralki „idą” jej parametry techniczne, takie jak:

*pojemność pralki

Do pralek można włożyć zwykle od 2,5 kg (w przypadku pralek kompaktowych) do 10 kilogramów ubrań. Oczywiście te o największej pojemności polecane są dużym rodzinom, a urządzenia o mniejszych parametrach – singlom.
Im większe pojemności pralki, tym większe są jej ogólne rozmiary i tym wyższa cena samego urządzenia.

*klasy energetyczne pralek

Każdy producent ma obowiązek oznaczyć swój produkt pod kątem klasy efektywności energetycznej. To nic innego, jak informacja o rocznym zużyciu energii (w kW/h).
Klasy energetyczne prezentują się obecnie następująco:

*A+++ współczynnik zużycia energii jest niższy niż 46 proc.
*A++ – 46-52 proc.
*A+ – 52-59 proc.
*A – – 59-68 proc.
*B – – 68-77 proc.
*C – – 77-87 proc.
*D – – współczynnik wyższy niż 87 procent.

Najwyższe oznaczenie klasy energetycznej to G. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie energii, niższe rachunki za prąd, ale tym wyższa cena samego urządzenia.

Ceny przykładowych pralek klasy A+++:

Indesit IWSC 61253 C ECO EU kupimy za ok. 999 zł
Mastercook PFD-3027 kosztuje 1099 zł
Miele WKF 130 WCS to koszt ok. 6299 zł

*pobór wody przez pralkę

Producenci pralek informują także o tym, ile ich urządzenie pobiera wody. Są to dane szacunkowe związane ze średnim poborem rocznym, dla 4-osobowej rodziny, przy ok. 200 praniach. Średnia wielkość takich szacunków to 900 litrów. Jeśli na etykiecie pralki podane są wyższe wartości, to należy nad jej zakupem się poważnie się zastanowić.

*kultura pracy pralki

Czyli nic innego, jak to czy pralka jest głośna. W niektórych modelach jest to mocno odczuwalne, zwłaszcza gdy pralka pracuje w trybie wirowania.
Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacją o hałasie generowanym przez urządzenie. Średnia wielkość dla trybu prania wynosi 50, dla wirowania 70 dB.

*efektywność pralki

Efektywność urządzenia oznaczana jest tak samo, jak klasa energetyczna. Najwyższą notą będzie więc A+++, a najniższą G.
Te oznaczenia określają, jak pralka radzi sobie z usuwaniem brudu, jak szybko i dokładnie odwirowuje.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem pralki?

Powyżej opisaliśmy kilka podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę i sprawdzić przed zakupem pralki, ale warto też pamiętać o kilku dodatkowych elementach.
Wybierając pralkę warto wziąć pod uwagę taką, która w funkcjach ma programy: do prania ręcznego (do delikatnych tkanin), eko (niższa temperatura wody, czas prania dłuższy, ale zużycie energii mniejsze) czy program krótki (przeznaczony do odświeżania ubrań).
Warto zadbać też o to by pralka miała tzw. automatyczny dobór wody. Dzięki temu ilość pobranej wody uzależniona jest od masy włożonego do bębna prania, a my oszczędzamy.
Bardzo przydatne mogą być też systemy bezpieczeństwa, np. podstawowa blokada drzwiczek podczas prania. Droższe modele urządzeń są wyposażone w bardziej skomplikowane i rozbudowane systemy alarmowe. Łącznie z takimi, które same wykrywają awarię i – w razie potrzeby – zatrzymują pranie. Niektóre pralki potrafią np. same zatrzymać pobieranie wody, w momencie gdy system wykryje pęknięty wąż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *