Jak kupić najlepszą lampkę na biurko dziecka?

Podczas czytania, nauki czy odrabiania lekcji ważne jest nie tylko odpowiednie miejsce i wygodne krzesło. Niezwykle ważną sprawą zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego jest też odpowiednia ilość światła. Jednym z najważniejszych źródeł światła dla małego ucznia z pewnością będzie lampka. Podpowiadamy, jaką lampkę dla dziecka wybrać.

 

Oczywiście wiadomo, że najlepsze i najbardziej odpowiednie dla naszych oczu jest światło dzienne. Żadna lampka go nie zastąpi, ale starannie dobrane źródło sztucznego światła będzie sprzyjać koncentracji i nauce. Zatem – jaką lampkę dla dziecka wybrać?

Kiedy dziecko idzie do szkoły, rodzice zaczynają kompletować wyprawkę. Podobnie jak biurko czy  krzesło, tak i lampka to zakupy, które robi się raczej z myślą o kilku latach użytkowania. Nie tylko dlatego nie powinno się kupować pierwszej lepszej lampki. Odpowiednio dobrane światło nie męczy naszych oczu, a także sprzyja koncentracji podczas nauki. Dlatego decyzji o wyborze lampki dla dziecka nie warto podejmować w pośpiechu, niejako „przy okazji większych zakupów”, takich jak biurko czy krzesło. Przed zakupem lampki na biurko lepiej poczytać o tym, jak wybrać najodpowiedniejsze dla dziecka źródło światła.

 

Musi być lekka

Pierwszą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając lampkę jest jej waga. Wybierz lampkę lekką, żeby dziecko mogło ją swobodnie przedstawiać na biurku. Jeśli urządzenie ma być w pełni „mobilne”, to powinno mieć też odpowiednio długi kabel. Taki kabel może mieć nawet trzy metry długości.

Jeśli blat biurka nie jest za duży i martwisz się, że lampka zajmie za dużo miejsca, możesz zdecydować się na lampkę z klipsem. Dzięki niemu lampka nie stoi na blacie, ale jest przypięta do jego krawędzi, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca na blacie biurka.

 

Kolejna sprawa to konstrukcja lampki, która powinna być ruchoma. Ruchoma, elastyczna konstrukcja lampki pozwoli na swobodne manewrowanie nią i ustawianie zgodnie z indywidualnymi preferencjami dziecka. Unikaj lampek nieregulowanych, których na pólkach sklepowych jest bardzo dużo. Lampki bez regulacji sprawdzają się raczej jako lampki nocne, do odrabiania lekcji lepsze będą te z regulacją, np. kąta nachylenia.

Lekką lampką jest np. Massive, o której jeden z użytkowników portalu Ceneo.pl pisze tak: „Jedna z lepszych lampek na biurko. Można regulować kąt padania światła, wysokość, w sam raz do pracy, zwłaszcza, że nie zajmuje dużo miejsca. Stoi stabilnie, nie zdarzyło mi się jej przewrócić. Nie powiem, żeby była najładniejsza, ale jest tak uniwersalna, że nie to nie przeszkadza. Może trochę za szybko się nagrzewa, to jedyny minus”. Inny internauta dodaje: „Lampka kompaktowa, wykonana estetycznie i przyzwoicie. Daje ciepłe, przyjemne światło o odpowiedniej barwie, które nie męczy oczu. Konstrukcja nie jest może zbyt wytrzymała, ale przecież lampka taka nie służy do zrzucania z biurka…”

 

Podczas wybierania lampki warto pamiętać także o tym, gdzie ustawione będzie biurko, na którym ma stać. Jeśli lampka wyposażona będzie np. w długi, regulowany stelaż warto pamiętać zwłaszcza o sąsiedztwie innych mebli i przedmiotów. Czy pozwolą one na swobodne regulowanie źródłem światła? Pamiętaj też, że dziecko praworęczne powinno mieć lampkę po lewej stronie, a maluch piszący lewą ręką, źródło światła powinien mieć po prawej stronie.

 

Lampki na biurko – przykładowe ceny:

*Lampka przykręcana na biurko 11 W Manual Atlantic – cena 110,33 zł

*Lampka Nora – 54,99 zł

*Lampka Data – 98,88 zł

 

 

Strategiczne centymetry

Wybierając lampkę na biurko trzeba również pamiętać o tym, że źródło światła powinno być w odpowiedniej odległości od blatu biurka. Eksperci zalecają, by było to nie więcej niż 35 centymetrów.

 

Lampki na biurko – przykładowe ceny:

*Lampka Pure – 149,88 zł

*Lampka Felipe – 288,90 zł

*Lampka Amilia – 103,90 zł

 

Klosz też jest ważny

Specjaliści polecają raczej szerokie klosze, dzięki którym oświetlona jest większa powierzchnia. To bezpieczne i rozsądne rozwiązanie. Chociaż na rynku jest dużo lampek o mniejszych kloszach, wręcz bardzo wąskich, które swoje zadanie też spełniają dobrze.

 

Lampki na biurko – przykładowe ceny:

*Lampka Fenke – 103,90 zł

*Lapmka Pixa – 49 zł

*Lampka Lomma – 121 zł

 

Wybierz moc

Światło do odrabiania lekcji nie może być ani za słabe, ani za ostre. Dlatego zwróć uwagę na dopuszczalną moc żarówki do lampki, którą masz zamiar kupić dla dziecka. Producenci obecnie oferują urządzenia o mocy od 40 do 100 W. Raczej nie kupuj lampki, której moc wykracza poza te granice.

 

Lampki na biurko – przykładowe ceny:

*Lampka Luxen LX300 – 152 zł

*Lampka Workey – 89,90 zł

*Lampka Swan – 144 zł

 

Jakie światło?

Wybierz lampkę, która oświetli biurko światłem jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Unikaj lampek, które świecą na żółto, albo wręcz pomarańczowo. Kolor światła musi być biały, jasny, najlepiej chłodny.

Te warunki bardzo dobrze spełniają żarówki halogenowe i rodzice chętnie je kupują. Jednak halogeny mają jedną, w przypadku dzieci poważną, wadę – szybko się nagrzewają. Wystarczy, że dziecko nieostrożnie złapie klosz lampki i może się oparzyć.

Popularne żarówki energooszczędne to też nie jest najlepszy wybór. Wiele z nich potrzebuje czasu, żeby się w pełni rozświetlić. Przez ten okres dziecko nie może pracować przy odpowiednim świetle.

Dobrym rozwiązaniem są natomiast lampki LED. Dają one światło o odpowiednim kolorze, nie nagrzewają się, świecą pełnią mocy zaraz po włączeniu i zużywają mniej prądu.

 

Design

Wygląd to w przypadku lampki dla dziecka kwestia bardzo ważna. Ale pamiętaj, że nawet najbardziej „dziecięca” (z ulubionym bohaterem z bajki czy w ulubionym stylu) i kolorowa lampka nie może wygrać z bezpieczną i odpowiednio skonstruowaną. Rodzic czasami musi wytłumaczyć dziecku, że np. lampka-kot chociaż fajna, nie musi być dla niego odpowiednim wyborem.

 

Lampki na biurko – przykładowe ceny:

*Lampka zaciskowa Talida – 99,90 zł

*Lampka Vince – 742,90 zł

*Lampka Lysvik – 180 zł.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *