Kupujemy czajnik elektryczny

Oferta czajników elektrycznych jest naprawdę szeroka. Podpowiadamy, jak się po niej poruszać, by dokonać dobrego wyboru i kupić czajnik, który będzie dobrze nam służył. A ponieważ rozpiętość cenowa takich urządzeń również jest spora, podpowiadamy jak dokonać rozsądnego wyboru.

Czajnik elektryczny to w wielu domach jedno z podstawowych urządzeń będących na wyposażeniu kuchni. Taka forma gotowania wody ma pewnie taką samą liczbę zwolenników, co używanie tradycyjnego czajnika na kuchenki gazowe czy indukcję. I podobnie, jak tradycyjny czajnik z gwizdkiem, czajnik elektryczny również może być ozdobą naszej kuchni.

Czajnik elektryczny – jaki wybrać?

Z czajnika będziemy korzystać średnio kilka razy dziennie, a jeśli rodzina jest liczna ta częstotliwość będzie jeszcze większa. Dlatego na zakupie czajnika elektrycznego nie powinno się oszczędzać. Może się okazać, że przesadna oszczędność, zbyt szybko sprowadzi nas z powrotem do sklepu.

Czajnik elektryczny może kosztować już kilkanaście złotych, a te z górnej półki nawet sporo ponad 300 czy nawet 400 złotych. W przypadku tych ostatnich płacimy najczęściej nie tylko za jakość, ale i designerski wygląd. Jeśli na tym ostatnim przesadnie nam nie zależy, a z czajnika będziemy korzystać dość intensywnie – warto zdecydować się na zakup czajnika w średniej cenie, a te za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych pozostawić osobom, które z czajnika elektrycznego będą korzystały sporadycznie (np. podczas wakacyjnych wyjazdów).

Przykładowe ceny czajników elektrycznych:

Czajnik elektryczny DeLonghi 1,5 l, cena ok. 359 zł

Czajnik elektryczny Siemens ze stali szlachetnej, cena ok. 239 zł

Czajnik elektryczny Russell Hobbs 1, 7 l Inox, cena ok. 159 zł

Czajnik elektryczny Zalmer model CKE820 ZCK0274L  1,7 l, cena ok. 75 zł

 

Czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, na którą zwykle zwracamy uwagę kupując czajnik – czy to elektryczny czy tradycyjny z gwizdkiem – jest jego pojemność. Najpopularniejsza pojemność na rynku to 1,7 l. Oczywiście nie brakuje i takich, jak 1,2 l, 1,5 l czy 1,8 l. W przypadku małych czajników turystycznych może to być zaledwie 0,4 czy 0,5 l. Jednak przy zakupie czajnika turystycznego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale też na pozostałe parametry. Zdarza się bowiem, że ze względu na konstrukcję i wielkość podstawy zasilającej, czajnik o stosunkowo niewielkiej pojemności bywa niewiele niższy od tego, w którym zmieścimy znacznie więcej wody. Na rynku, poza niewielkimi czajnikami turystycznymi dostępne są także znacznie większe – nawet o pojemności 2 czy 2,5 l.

 

Przykładowe ceny czajników elektrycznych:

Czajnik elektryczny Adler 2,5 l, cena ok. 60 zł

Czajnik elektryczny Apollo Verde 1,7 l, cena ok. 50 zł

Czajnik elektryczny Klarstein 2 l, cena ok. 200 zł

Czajnik elektryczny turystyczny Botti 0,5 l, cena ok. 30 zł

 

Jaka grzałka? Jaka moc czajnika?

Kolejna sprawa to rodzaj grzałki, w jaką wyposażony jest czajnik elektryczny. Grzałka może być płytowa, tzw. ukryta/zakryta lub spiralna. Obecnie grzałki spiralne są instalowane w czajnikach coraz rzadziej. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Najważniejsze z nich to moc czajnika, która w przypadku grzałek płytowych może być znacznie większa (nawet powyżej 3000 W). Kolejną sprawą jest sama konstrukcja czajnika – płaska, ukryta grzałka pozwala np. na osadzenie go na wygodnej w użyciu, obrotowej podstawie. Jednak chyba najważniejszą zaletą czajników elektrycznych wyposażonych w ukrytą grzałkę płytową jest łatwiejsze utrzymanie takiego sprzętu w czystości. Taką grzałkę łatwiej się czyści, a kamień osadza się na niej wolniej niż na grzałce spiralnej. Warto jednak pamiętać także o zużyciu prądu – czajniki z grzałką płytową o mocy nawet 3100 W, będą zużywały go więcej, niż te z grzałką spiralną o mocy maksymalnej 2200 W. W tych pierwszych woda zagotuje się nam jednak szybciej.

 

Z czego wykonany jest czajnik?

Przy wyborze czajnika elektrycznego bardzo ważne jest tworzywo, z jakiego wykonany jest dzbanek. Najtańsze czajniki zazwyczaj wykonane są z plastiku. Ma to w zasadzie tylko jeden plus – takie urządzenia są bardzo lekkie. Na tym zalety takich czajników w zasadzie się kończą, ponieważ obudowa taniego, plastikowego czajnika zwykle zbyt mocno się nagrzewa, a woda ugotowana w tanim czajniku ze słabej jakości plastiku może mieć sztuczny posmak. Woda zagotowana w takim urządzeniu szybko też stygnie.

Bardzo efektowne i eleganckie są natomiast czajniki wykonane ze szkła lub modele z ceramiki. Czajniki szklane mogą być także wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak np. podświetlenie LED. Czajniki ze szkła czy ceramiki są jednak zwykle znacznie droższe. W odróżnieniu od czajników z ceramiki (tzw. imbryków), elektryczne czajniki ze szkła z metalowymi lub plastikowymi dodatkami, stosunkowo szybko się nagrzewają. Czajniki z ceramiki łatwiej się też czyści, a gotowanie wody w takich urządzeniach uważane jest za zdrowsze. Wady elektrycznych czajników z ceramiki to wysoka cena i dość duży ciężar.

Bardzo popularne i niezbyt drogie są czajniki wykonane ze stali szlachetnej. Ich wybór na rynku jest dość szeroki – zwłaszcza jeśli chodzi o gamę kolorystyczną. Dzięki termoizolacji woda w takich czajnikach dłużej pozostaje też ciepła.

 

Przykładowe ceny czajników elektrycznych:

Czajnik elektryczny Eldom Imbryk 1,7 l, cena ok. 100 zł

Czajnik elektryczny szklany z podświetleniem LED GourmetMaxx 1,8 l, cena ok. 95 zł

Czajnik elektryczny szklany Russell Hobbs 1,7 l, cena ok. 120 zł

Czajnik elektryczny ceramiczny Maestro 1,5 l, cena ok. 95 zł

Czajnik elektryczny ceramiczny Morphy Richards  Black Accents Pyramid 1,5 l, cena ok. 350 zł

 

Czajnik elektryczny – dodatkowe funkcje

Czajniki elektryczne mogą być nie tylko świetną ozdobą naszej kuchni, Część z tych funkcjonalnych urządzeń wyposażona jest też w przydatne funkcje dodatkowe. Należą do nich np. funkcja termos, która umożliwia utrzymanie temperatury zagotowanej wody przez dłuższy czas. Niektóre czajniki można, dzięki regulacji temperatury, zaprogramować tak by wyłączały się po osiągnięciu określonej temperatury (zazwyczaj od 40 stopni wzwyż). Niektóre, droższe modele czajników elektrycznych posiadają także rozbudowane systemy filtracji wody. Mogą być wyposażone np. w filtry węglowe czy też systemy zapobiegające osadzaniu się kamienia w urządzeniu.

 

Inne, bardzo pomocne elementy wyposażenia czajnika to np.:

 

  • podświetlenie wskaźnika wody, które ułatwia napełnianie czajnika w ciemnych lub słabo oświetlonych pomieszczeniach,
  • rączka czajnika pokryta powłoką antypoślizgową, podnosząca komfort użytkowania i minimalizująca możliwość upuszczenia czajnika,
  • zabezpieczenia typu: automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody czy blokada uniemożliwiająca włączenie się czajnika przy pustym dzbanku,
  • obrotowa podstawka, która ułatwia użytkowanie osobom prawo- i leworęcznym.

 

Przykładowe ceny czajników elektrycznych:

Czajnik elektryczny DeLonghi Brillante, cena ok. 260 zł

Czajnik elektryczny Camry z regulacją temperatury, 1,7 l, cena ok. 165 zł

Czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej i szkła Severin 1,5 l, cena ok. 260 zł

Czajnik elektryczny z funkcją termosu Vakoss, cena ok. 80 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *