Kupujemy matę edukacyjną dla niemowlaka

Mata edukacyjna to jedna z obowiązkowych pozycji na obszernej liście rzeczy potrzebnych dla małego dziecka. Większość rodziców decyduje się na jej zakup, bo to przedmiot, który – co prawda – służy naszemu dziecku dość krótko, ale najczęściej bardzo pomaga w opiece nad maluchem i wspiera jego rozwój.

Podczas wyboru maty edukacyjnej dla niemowlaka można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Bajczenie kolorowe, o różnym kształcie i wielkości, z plastikowymi lub pluszowymi zabawkami, efektami dźwiękowymi, wszytymi elementami, tkaninami o różnej fakturze i grubości oraz zawieszkami – wybór odpowiedniej maty edukacyjnej dla niemowlaka to niełatwe zadanie. Mata łączy w sobie wiele elementów i spełnia różne zadania – odpowiednio dobrana i ciekawa wspiera jego rozwój ruchowy i intelektualny, uczy koordynacji i stymuluje zmysły niemowlaka. Dzięki ciekawym i zróżnicowanym zabawkom mata edukacyjna, która potrafi zająć i zaciekawić malucha, wspiera też  rodziców w opiece nad niemowlakiem. Sprzyja też bezpieczeństwu małego dziecka – maty z wysokimi bokami mogą pełnić funkcję bezpiecznego kojca. Takie rozwiązanie może być szczególnie istotne w przypadku, gdy w domu są zwierzęta lub inne dzieci.

Dobrej jakości mata edukacyjna to często dość duży wydatek. Jeśli jednak dobrze przemyślimy ten zakup i starannie wybierzemy taką zabawkę, mata może być przydatna przez wiele miesięcy – niektórzy producenci podają nawet, że może to być cały pierwszy rok życia dziecka. Na co więc zwrócić uwagę podczas kupowania maty edukacyjnej dla niemowlaka?

Mata edukacyjna – przede wszystkim bezpieczeństwo

Podstawową sprawą, na jaką rodzice powinni zwrócić uwagę podczas poruszania się w tym gąszczu mat edukacyjnych, jest bezpieczeństwo dziecka. Powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu, zwłaszcza te, które informują o odpowiednim wieku dziecka. Większość mat posiada oznaczenie „0+” i może być używana od urodzenia. Sami możemy również ocenić czy dodatkowe zabawki i zawieszki, w które wyposażona jest wybrana przez nas mata edukacyjna, nie są zbyt duże i ciężkie. Jeśli mata wyposażona jest w grające zabawki czy elementy wydające efekty dźwiękowe, warto sprawdzić ich jakość. Posłuchać czy nie są zbyt monotonne lub przeciwnie – zbyt hałaśliwe dla delikatnych uszu małego dziecka. Większość mat interaktywnych wyposażonych w pozytywki daje obecnie również możliwość regulowania głośności wytwarzanych dźwięków lub umożliwia całkowite ich wyłączenie. To szczególnie ważne, jeśli niemowlę ma niewiele starsze rodzeństwo, które również może zainteresować się takimi zabawkami.

Rozmiar ma duże znaczenie

Przy zakupie maty musimy również zwrócić szczególną uwagę na jej rozmiar. Obecnie nawet bardzo popularni producenci dziecięcych zabawek i akcesoriów oferują maty w coraz mniejszych rozmiarach. W niektórych przypadkach maty są tak małe, że nie pozwalają na swobodne poruszanie się dziecko. Gdy dziecko zaczyna przekręcać się na brzuszek i pełzać, takie maty najczęściej nie zdają już egzaminu i stają się bezużyteczne – dziecko szybko „ucieka” z maty, nóżkami przewraca na siebie pałąki i może uderzyć się zawieszonymi na nich zabawkami.

Jeśli pokój, w którym przebywa niemowlak nie jest zbyt duży, możemy oczywiście mieć ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zakup dużej maty, warto jednak zwrócić uwagę czy mata nie będzie zbyt mała. Koniecznie sprawdzajmy wymiary maty podczas zakupów przez internet – zdjęcia poglądowe przygotowane przez producentów nie zawsze oddają to, co znajdziemy w opakowaniu.

Niektóre maty wyposażone są w rozwiązania, które sprawiają, że mata „rośnie” razem z dzieckiem.  Chodzi np. o zdejmowane pałąki, dodatkowe, wymienne zabawki i możliwość modyfikowania rozmiaru przez zmianę położenia ścianek maty itp. Podczas zakupów można zwrócić uwagę także na elementy ułatwiające składanie i przechowywanie maty np. różne uchwyty, wieszaczki czy troczki. Dzięki nim będzie nam łatwiej zadbać o porządek w mieszkaniu i złożyć matę, gdy nie jest używana.

Maty edukacyjne – przykładowe ceny:

Mata edukacyjna Canpol Babies „Wesoła farma”, cena ok. 130 zł

Mata edukacyjna Lamaze „Magiczny staw”, cena ok. 230 zł

Mata edukacyjna Tiny Love Gigant „Odkryj świat”, cena ok. 170 zł

Mata edukacyjna duża Lionelo Amy, cena ok. 90 zł

Mata edukacyjna Canpol „Tęczowa wyspa”, cena ok. 140 zł

Mata edukacyjna – ważne wykonanie

Gdy kupujemy matę edukacyjną dla niemowlaka nie możemy zapominać również o jakości wykonania. Tkanina, z której zrobiona jest mata powinna być łatwa do utrzymania w czystości. To chyba jedna z rzeczy, którą najtrudniej będzie nam ocenić podczas zakupów. Łatwiejsze będzie sprawdzenie czy poszczególne elementy maty, tj. zawieszki i zabawki można łatwo demontować. Mata powinna także być od spodu podszyta grubszą warstwą izolującą, a sam materiał wierzchni musi być miękki i przyjazny dla dziecka. Niektóre maty wyposażone są w poduszki do ćwiczenia brzuszka czy nawet zagłówki. Takie rozwiązania nie sprawdzają się zbyt długo dlatego również powinny dawać się łatwo zdemontować.

Zabawki – jakie wybrać?

Grzechotki, piszczałki, gryzaki, pianinka, zabawki z efektami świetlnymi czy pozytywki – paleta możliwości uatrakcyjniania maty edukacyjnej jest coraz szersza i producenci prześcigają się w nowych możliwościach. „Fantastycznie kolorowa, przykuwająca wzrok mata. Dużo gadżetów dzwiękowych, świetlnych i gatunkowych. Dzieki lusterku można liczyć na ciągle zmieniające się obrazy no chyba, że maluch opatrzy się ze swoim licem” – tak o macie Fisher Price „Dżungla” pisze jedna z mam na portalu skapiec.pl.

Powinniśmy pamiętać jednak przede wszystkim o tym by zabawki, zawieszki i poszczególne elementy maty edukacyjnej powinny być przede wszystkim bezpieczne – nie powinny być zbyt ciężkie czy zawierać ostrych elementów. Warto wybierać maty, które wyposażone są w zabawki-pozytywki zawierające kilka różnych melodii. W większości mat dostępne są również bezpieczne lusterka czy szeleszczące elementy, które są bardzo interesujące dla małych odkrywców.

Wielu producentów oferuje także możliwość dokupowania i wymieniania zabawek-zawieszek. To najczęściej niemały wydatek, ale dzięki wymianie zabawek mata edukacyjna może posłużyć dziecku znacznie dłużej.

Maty edukacyjne – przykładowe ceny:

Mata edukacyjna, Bright Starts Plac zabaw Sowa Pink, cena ok. 260 zł

Mata edukacyjna gimnastyczna Fisher Price 3w1, cena ok. 130 zł

Mata edukacyjna Tiny Love Gymini Developlace, cena ok. 400 zł

Mata edukacyjna KinderKraft FUN, cena ok. 100 zł

Mata edukacyjna Little Bird Told Me Motyl, cena ok. 300 zł

Jaki kształt wybrać?

Podobnie, jak w przypadku wielkości maty, tak i tutaj możliwości jest całkiem sporo. Dostępne są maty prostokątne, okrągłe, kwadratowe, a także wersje o bardziej skomplikowanych kształtach, najczęściej przypominających zwierzęta. Do wyboru są też maty w kształcie tunelu czy też maty składające się z puzzli w dużych rozmiarach. Te ostatnie przeznaczone są jednak wyłącznie dla starszych dzieci, ze względu na twardość oraz obecność małych elementów jest to najczęściej 10-12 miesięcy wzwyż. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również maty dla dzieci, które już siedzą, tzw. gniazda.

Maty edukacyjne – przykładowe ceny:

Mata edukacyjna piankowa Playspot, cena ok. 300 zł

Mata edukacyjna puzzle z możliwością kojca Ludi, cena ok. 190 zł

Mata edukacyjna Skip Hop Alfabet, cena ok. 360 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *