Kupujemy prostownicę do włosów

Prostownica to bardzo lubiane przez kobiety urządzenie do stylizacji włosów. Pozwala w szybki i prosty sposób okiełznać włosy falowane, słabo układające się czy te w nie najlepszej kondycji.  By tak się stało musimy dobrze wybrać urządzenie, dobrać je do naszych potrzeb i dopasować do kondycji naszych włosów.

Ponieważ wysoka temperatura może niekorzystnie wpływać na włosy, najlepiej będzie jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia dobrej jakości. Taka prostownica nie tylko pozwoli nam na szybkie prostowanie włosów, ale też ochroni je przed niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury.

Jednak sama jakość to nie wszystko. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów prostownic – różniących się zastosowanymi płytkami, mocą i prędkością nagrzewania się, wielkością, kształtem i wieloma innymi parametrami. Większość z nas używa prostownicy rano, przed wyjściem z domu. Wtedy zazwyczaj nie mamy zbyt wiele czasu, dlatego w takiej sytuacji priorytetem będzie dla nas skrócenie czasu korzystania z prostownicy (np. nagrzewanie w kilkanaście sekund). Jeśli natomiast prostujemy trudno układające się, gęste, kręcone włosy, do ich stylizacji będziemy potrzebować wyższej temperatury. Dlatego w takim przypadku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie są maksymalne wartości temperatury prostownicy. Tak więc przed zakupem prostownicy powinniśmy starannie przemyśleć, jakie cechy prostownicy będą dla nas najważniejsze w codziennym użytkowaniu. I właśnie takimi priorytetami powinniśmy się kierować podczas zakupów.

 

Przy wyborze prostownicy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 

 • rodzaj i wielkość płytek w prostownicy
 • zakres i możliwości regulacji temperatury
 • prędkość nagrzewania się prostownicy
 • bezpieczeństwo i wygodę użytkowania
 • dodatkowe funkcje.

 

Płytki prostownicy

Płytki to bez wątpienia najistotniejszy element każdej prostownicy. Zastosowane tworzywo, powłoka, kształt czy wielkość płytek decydują o tym, jaki wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów będzie miało ich prostowanie. Niektóre prostownice wyposażone są także w ruchome, tzw. pływające płytki. Taka konstrukcja sprawia, że prostownica jeszcze lepiej przylega do włosów, co ma ułatwić ich stylizację.

 

Jaki rodzaj płytek będzie odpowiedni do moich włosów?

Do najpopularniejszych prostownic należą te z płytkami ceramicznymi. Są często stosowane, bo nagrzewają się równomiernie, co wpływa na bezpieczeństwo włosów i minimalizuje ryzyko ich przypalenia. Płytki ceramiczne mają również gładką powierzchnię, co ułatwia prostowanie, wygładza włosy i sprawia, że są lśniące.

 

Prostownice do zadań specjalnych i częstego stosowania

Jeśli z prostownicy będziemy korzystać często najlepiej będzie jednak, jeśli zdecydujemy się na zakup prostownicy z płytkami tytanowymi lub pokrytymi diamentową powłoką. Takie prostownice są oczywiście droższe, ale takie płytki są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu prostownica posłuży nam zdecydowanie dłużej, niż np. urządzenie wykonane z teflonu. Tytanowe lub diamentowe prostownice, dzięki temu, że są wytrzymałe i mają gładką powierzchnię dobrze sprawdzą się zwłaszcza w przypadku włosów grubych i kręconych.

 

 

Prostownice wygładzające włosy i nadające im blasku

Jeśli natomiast zależy nam na tym by mieć idealnie gładkie i lśniące włosy, warto rozważyć zakup prostownicy z płytkami lustrzanymi. Takie urządzenia sprawiają, że prostowanie włosów jest łatwiejsze, a same włosy stają się gładkie i lśniące. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że tego rodzaju prostownice zazwyczaj nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, dlatego nie są raczej wskazane dla użytkowniczek o farbowanych czy rozjaśnianych i zniszczonych włosach. Dla pań z takimi włosami zdecydowanie lepsze będą prostownice z płytkami pokrytymi mineralną powłoką turmalinową lub prostownice z funkcją jonizacji.

 

Technologia turmalinowa stosowana w prostownicach opiera się na wytwarzaniu jonów ujemnych przez ten minerał. Jony, które wytwarzają się pod wpływem wysokiej temperatury, zamykają łuskę włosa. Dzięki temu chronią go, a także sprawiają, że fryzura się nie elektryzuje.

 

Prostownice z funkcją jonizacji działają w podobny sposób do tych pokrytych powłoką turmalinową. Takie prostownice nie tylko wygładzają włosy i przeciwdziałają ich elektryzowaniu się, zapewniają im również odpowiedni poziom nawilżenia.

 

Przykładowe ceny prostownic do włosów:

Prostownica ceramiczna z technologią turmalinową Valera 100.02 Swiss X Logica, cena ok. 220 zł

Prostownica  turmalinowo-ceramiczna Sencor SHI 110 BK , cena ok. 35 zł

Prostownica Ermila Magic Straight+ prostownica do włosów tytanowo-turmalinowa 35 W, cena ok. 270 zł

Prostownica Fox Samba z lustrzaną płytką tytanową, cena ok. 200 zł

Prostownica BABYLISS ST387E Diamond Ceramic iPRO 235 , cena ok. 170 zł

 

 

Zakres i możliwości regulacji temperatury prostownicy

Na rynku dostępne są prostownice, które oferują nawet kilkanaście ustawień temperatury. Pytanie czy tak rozbudowana regulacja będzie nam potrzebna? Czy też w praktyce okaże się jedynie zbędnym „bajerem”? Z pewnością warto zdecydować się na prostownicę z regulacją temperatury (elektroniczną lub za pomocą pokrętła). Dzięki temu będziemy mogli dostosować urządzenie do potrzeb i aktualnej kondycji naszych włosów. Takiej możliwości nie dają nam zazwyczaj tanie prostownice (możemy kupić je już za ok. 30-50 zł), które nagrzewają się do jednej, stałej temperatury. Na rynku dostępne są także profesjonalne urządzenia umożliwiające automatyczne dostosowanie temperatury do rodzaju włosów.

 

Kolejną, ważną sprawą w przypadku temperatury są maksymalne możliwości prostownicy. Może się ona nagrzewać nawet do 200-230ºC. Jednak pamietajmy o tym, że takie temperatury są zarezerwowane dla osób o zdrowych, mocnych włosach. Tak wysoka temperatura nie będzie wpływać dobrze na kondycję włosów farbowanych, rozjaśnianych czy zniszczonych innymi zabiegami. Do włosów zniszczonych i delikatnych lepsze będą prostownice z mniejszym zakresem temperatury – ten zaczyna się już od 100ºC.

 

Rzeczą, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę podczas wyboru prostownicy jest jej moc. Te o niskiej mocy (np. 25 W) będą nagrzewać się nawet przez kilka minut. Dlatego, jeśli zależy nam na czasie, lepiej zdecydujmy się na zakup prostownicy o wyższej mocy (może to być nawet 170 W). Takie prostownice są gotowe do pracy nawet w ciągu kilkunastu sekund. Na rynku są dostępne również ultra szybkie prostownice, które są gotowe do pracy nawet po 2 sekundach.

Jeśli zależy nam na czasie warto zwrócić uwagę także na prostownice, które mogą być stosowane również na mokre włosy. Takie rozwiązanie (funkcja Wet&Dry) pozwoli nam z pewnością na zaoszczędzenie kilku minut podczas porannych przygotowań.

 

Przykładowe ceny prostownic do włosów:

Prostownica REMINGTON S3500 z zakresem temperatury 150-230ºC, cena ok. 100 zł

Prostownica Hyundai HS 630 25 W, cena ok. 40 zł

Prostownica Braun ST 750 ES3 170 W, cena ok. 250 zł

Prostownica Bosch PHS2102 170 W, cena ok. 120 zł

Prostownica BABYLISS ST227E Wet&Dry, cena ok. 80 zł

 

 

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Wydaje się, że wygląd prostownicy jest sprawą drugorzędną. Nic bardziej mylnego. O ile obudowa w kolorze fuksji czy fantazyjne wzorki możemy, bez szkody dla użytkowania, sobie odpuścić, o tyle na pewne elementy warto zwrócić uwagę. Chodzi chociażby o wyprofilowany uchwyt, który znacznie ułatwia korzystanie z prostownicy. Warto zwrócić uwagę również na długość kabla. Jeśli będzie zbyt krótki może nam być trudno manewrować prostownicą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. kabel obrotowy.

 

Bardzo ważna jest również wielkość płytek – ogólna zasada w tym przypadku brzmi: wąskie i krótkie zarezerwowane są raczej do krótkich fryzur. Im włosy dłuższe, tym również płytki powinny być dłuższe i szersze. Takie prostownice powinny wybierać również osoby, które mają włosy grube i gęste i/lub kręcone.

 

W przypadku bezpieczeństwa podstawą jest termoizolacja prostownicy. To element, na który podczas zakupu musimy koniecznie zwrócić uwagę. Taka obudowa pozwoli nam uniknąć oparzenia. Dobrą sprawą, zwłaszcza dla zapominalskich i roztrzepanych użytkowniczek, jest automatyczne wyłączanie się prostownicy. Wyposażone w taką funkcję urządzenia wyłączają się automatycznie zazwyczaj po 50-60 minutach.

 

Przykładowe ceny prostownic do włosów:

Prostownica Remington Sleek&Curl, cena ok. 120 zł

Prostownica BaByliss Pro Titanium Ionic Straightener, cena ok. 270 zł

Prostownica Efalock Flat Fire, cena ok. 170 zł

 

Dodatkowe funkcje prostownic

 

Prostownice mogą być wyposażone również w szereg dodatkowych funkcji. Należą do nich np.:

 

 • funkcja podczerwieni, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie włosów przed spaleniem i zniszczeniem,
 • wyświetlacz LCD lub LED z aktualną temperaturą urządzenia,
 • wbudowany zbiornik na wodę, dzięki któremu prostownica wytwarza parę zabezpieczającą włosy,
 • składana obudowa, pomocna będzie z pewnością dla użytkowniczek, które często podróżują,
 • prostownica z funkcją fal/loków – dzięki wymiennym nakładkom prostownica może, w zależności od potrzeb, zamienić się w lokówkę czy karbownicę,
 • antybakteryjna powłoka (najczęściej z cząsteczek srebra), która sprawia, że użytkowanie prostownicy jest bardziej higieniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *