Tani, drogi? Miejski, górski czy szosowy? Jak kupić rower?

Sezon rowerowy rozpocznie się lada dzień, a ty nie jesteś przygotowany? Zanim kupisz rower, lepiej przygotuj się do jego odpowiedniego wyboru

Bez wątpienia źle robią ci, którzy przy wyborze roweru kierują się tylko jednym kryterium. Nie powinno się wybierać tego sprzętu wyłącznie ze względu na cenę lub tylko dlatego, że ładnie wygląda. Wybierając rower warto pamiętać o tym, że będzie on nam przecież służyć najprawdopodobniej przez kilka lat. Dlatego, by nie popełnić błędu, przed jego zakupem warto dobrze jest się nad tym zastanowić i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Cena

Jeszcze kilka lat temu rowery w Polsce (przynajmniej te najłatwiej dostępne i popularne modele) były stosunkowo tanie. Ich ceny poszły jednak w górę, gdy nastała moda na jednoślady. Ze względu na ten boom, dziś kupno roweru nie jest wcale małym wydatkiem. Dlatego dla dobra twojego domowego budżetu najlepiej będzie, jeśli przed wyruszeniem na rowerowe łowy, określisz w miarę sztywno „widełki” swoich możliwości finansowych.
Nie jest to prosta sprawa, ale musisz wziąć pod uwagę, że nie opłaca ci się kupić ani roweru zbyt taniego, ani za drogiego. W segmencie rowerów popularnych ich cena najczęściej dość jasno określa jakość sprzętu.
Zbyt tani jednoślad nie będzie dobrą inwestycją. Jest bardzo prawdopodobne, że kupno takiego roweru będzie tylko pozorną oszczędnością, bo oznaczać będzie konieczność wydawania kolejnych pieniędzy na naprawy czy doposażanie. Za drogi rower, zwłaszcza kupiony w celach czysto rekreacyjnych, może z kolei być przeinwestowaniem. Jeśli zdecydujesz się na bardzo drogi sprzęt, a nie jesteś prawdziwym pasjonatem dwóch kółek, być może nigdy nie wykorzystasz wszystkich możliwości swojego sprzętu.

Standardowy

Ceny roweru, z którego nie będziemy korzystać codziennie czy wyczynowo, a przyda nam się głównie do spokojnej jazdy po mieście (okazjonalnie na dłuższe wycieczki) powinny oscylować w granicach 500-1500 złotych.
Za taką cenę możesz stać się właścicielem sprawnego, w miarę porządnego sprzętu, ale często (przy wyborze najtańszego rozwiązania) trzeba liczyć się z koniecznością dokupienia drobnych elementów, takich jak np. kosz czy zapięcie.

Ceny przykładowych rowerów miejskich:
Rower miejski Grand Amber 2014 – ok. 649 zł
Burghart Łabędź plus koszyk – kupimy za 564 zł
Romet Mikste kupisz za 1349 zł

Wyczynowy

Rower wyczynowy to już zupełnie inna sprawa. Właściwie powinni go kupować ci, którzy już mają pewne doświadczenie w tej dziedzinie i są pasjonatami jednośladów.
Takie rowery powinny wybierać raczej osoby planujące regularne pokonywanie długich tras, urządzające częste i dłuższe wycieczki lub codziennie dojeżdżające rowerem do pracy.
Kupno takiego sprzętu to już wydatek przynajmniej 2 tys. złotych. Im wymagania wobec sprzętu są większe i sposób jego eksploatacji intensywniejszy, to ta cena idzie w górę.
Trzeba pamiętać także o tym, że cena 2 tys. zł to nie jest to rozwiązanie dla sportowców, bo ich sprzęt potrafi kosztować nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przykładowe ceny rowerów wyczynowych:

Lanao 2 – kupisz za 2199 zł
Kato FS 2 – za 4299 zł
Helion Comp kosztuje ok. 6699 zł
Force X Sport to wydatek rzędu 10499 zł

Rowery używane

Alternatywą dla drogich, nowych rowerów może być rynek wtórny, czyli zakup roweru używanego (przez internet, w komisie czy na giełdzie).

Plusy zakupu roweru używanego

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Możemy w ten sposób stać się właścicielami oryginalnego roweru, niedostępnego w ramach regularnej sprzedaży prowadzonej w Polsce. Taki zakup jest dobrym rozwiązaniem dla indywidualistów, bo często zdarza się, że używane rowery są oryginalnie wystylizowane.

Oczywiście są też znacznie tańsze od nowych. Używany rower do okazjonalnej jazdy może kosztować od 300 zł do 500 złotych.

Minusy
Kupując rower używany musisz liczyć się z tym, że niemal na pewno nie jest on już na gwarancji. Być może będziesz musiał dokonać drobnych napraw, a jeśli nie jesteś specjalistą będzie Ci trudno zauważyć wady kupowanego sprzętu.

Jaki rower wybrać?

Cena to niejedyne zmartwienie przyszłego właściciela roweru. Musi on odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego roweru właściwie potrzebuje. Nie ma przecież najmniejszego sensu kupowanie roweru szosowego, jeśli preferujemy jazdę głównie po leśnych bezdrożach.
Dlatego przed zakupem dobrze zastanów się do czego będzie służył jednoślad i jak intensywnie będziesz go używał. Jeśli to możliwe postaraj się policzyć, ile kilometrów tygodniowo będziesz średnio przejeżdżał i spójrz krytycznie na swoją kondycję – zastanów się czy będzie to jazda raczej spokojna, relaksacyjna czy też szybka i intensywna. Gdy już przemyślisz sobie te kilka kwestii, udaj się do sklepu rowerowego.
Uwaga! Unikaj hipermarketów, w których po prostu nie ma odpowiednio przeszkolonych sprzedawców. Nie będą w stanie Ci doradzić w taki sposób, w jaki zrobi to przygotowany i znający się na rzeczy sprzedawca w mniejszym, ale bardziej profesjonalnym sklepie (ewentualnie w dużym, sieciowym sklepie sportowym).
Kupno roweru w markecie ma jeszcze jeden minus. Sprzęt został skręcony przez niewykwalifikowanego pracownika i rower często „trzyma się” tylko pozornie. Po jego kupnie, musisz koniecznie dokręcić i ustawić go osobiście.
O tym, jaki rower byłby najbardziej odpowiedni można mówić i pisać dużo. Przy wyborze i kupnie musisz pamiętać o kilku sprawach, bo każdy z typów rowerów ma swoje zalety, ale też i wady.

Rower górski MTB

Zalety:

Nadaje się na wycieczki po nierównym terenie (las, kamienie, błoto, śnieg…),
Stosunkowo dobrze radzi sobie w mieście, na ścieżkach rowerowych.

Minusy:

Szerokie, twarde opony utrudniają jazdę po asfalcie,
Często nie ma możliwości zamontowania w nim bagażnika lub błotników,
Często nie posiada firmowego oświetlenia.

Przykładowe ceny rowerów górskich MTB:

Trail R6 – kupisz za 1449 zł
Lanao 3 – kosztuje ok. 2599 zł
Zaskar Carbon Elite to wydatek rzędu 9499 złotych

Rower miejski

Zalety:

Duże koła, zapewniające wygodną i szybką jazdę,
Jest bardzo praktyczny, bo najczęściej ma bagażnik, pełne błotniki, a często także kosz na zakupy,
Z reguły firmowo wyposażony jest w oświetlenie.

Minusy:

Pozycja rowerzysty nie jest na tyle wygodna, żeby komfortowo pokonywać na takim rowerze długie trasy,
Mała (z reguły) liczba przełożeń zębatek sprawia, że nie ma co liczyć na naprawdę szybką jazdę,
Rowery miejskie są dosyć ciężkie, potrafią ważyć ok. 25 kg, dlatego – w przypadku konieczności noszenia roweru po schodach czy ustawiania go w windzie, może to być dość kłopotliwe.

Przykładowe ceny rowerów miejskich:

Turning Exclusive lux kosztuje 829 zł
Romet Beleco kupisz za 1299 zł
Kross Libero – ok. 1599 zł

Rower turystyczny, trekingowy

Zalety:
Takie rowery nadają się na wycieczki po równych drogach, jak i bezdrożach,
Są lżejsze od rowerów miejskich,
Dość duża liczba przełożeń sprawia, że są szybkie,
Z reguły mają dobre, bogate wyposażenie (błotniki, ochrona łańcucha, oświetlenie).

Minusy:
Taki rower jest zwykle cięższy niż rower górski i szosowy,
W modelach typu cross nie ma osprzętu – bagażnika, błotnika, itp.

Przykładowe ceny rowerów turystycznych:

Romet Gazela kosztuje ok. 1249 zł
Kross Trans Siberian można kupić za 1499 zł
Author Triumph 2015 kupimy za ok. 2399 zł

Rower szosowy

Zalety:

Zapewnia szybką jazdę na równej nawierzchni,
Jest kekki, szybki i zwrotny.

Minusy:

Brak osprzętu (bagażnik, błotniki),
Nie nadaje się na bezdroża,
Pochylona pozycja rowerzysty raczej nie sprzyja przejażdżkom po mieście,
Gładkie opony nie nadają się do jazdy po mokrej nawierzchni.

Przykładowe ceny rowerów szosowych:

Romet Huragan kosztuje ok. 1999 zł
GT GTS Comp 2015 można kupić za 3299 zł
Fuji Sportif 1,3 disc 2015 – za 4149 zł

Rower składany

Zalety:
Po złożeniu łatwy w transporcie, to dobre rozwiązanie na dłuższe wyjazdy autem i krótkie, rekreacyjne wycieczki rowerem,
Zajmuje mało miejsca w domu, na balkonie czy w piwnicy.

Minusy:
Nie rozwija dużych prędkości,
Z powodu pozycji rowerzysty nie sprzyja długim wycieczkom.

Przykładowe ceny rowerów składanych:

Romet Wigry 3 – za 1199 zł
Romet Wigry 7 kosztuje ok. 1599 zł
Dahon Speed 7 – za 2269 zł

Rower cruiser

Zalety:

Oryginalna, modna stylizacja.

Minusy:

Niezbyt wygodna pozycja kierującego uniemożliwia komfortowe pokonywanie długich tras,
Nie rozwija dużych prędkości,
Z reguły brak w nim np. bagażnika.

Przykładowe ceny rowerów typu cruiser:

Schwinn Slick Chick kupisz za 1499 zł
Electra Cruiser Custom 3i kosztuje ok. 1559 zł
Schwinn Hornet 2015 – za 1849 zł

Dodatki
Kupowanie roweru w profesjonalnym sklepie, a nie w hipermarkecie, ma jeszcze jedną zaletę. Możesz liczyć na różnego rodzaju bonusy, np. w postaci gratisowych dodatków rowerowych. Czasami o taką ofertę musisz zapytać wprost.
Jeśli sklep nie przygotował dla swoich klientów takiej oferty, o dodatkowe wyposażenie musisz zadbać sam. To, w zależności od typu roweru, oznacza dodatkowy wydatek związany z zakupem kosza na zakupy, błotników, bagażnika, a często także dodatkowego oświetlenia.
Jednak najważniejszą rzeczą, o którą musisz zadbać to odpowiednie zabezpieczenie Twojego nowego sprzętu, czyli zapięcie rowerowe. Nie ma sensu kupować najtańszego zabezpieczenia, bo jest to z reguły prosta, stalowa linka, z którą złodziej z łatwością sobie poradzi.
Dlatego powinieneś pomyśleć raczej o zabezpieczeniu, odpowiadającemu wartości roweru. Można się z tym zgadzać lub nie, ale zdaniem fachowców tej branży należy przyjąć następującą zasadę: zapięcie powinno kosztować ok. 10 proc. ceny roweru.
Kupując rower pomyśl także o narzędziach i innych dodatkach. Chodzi przede wszystkim o pasującą do roweru pompkę, zestaw naprawczy do dętek, a także narzędzia (klucze imbusowe,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *