Jak wybrać odpowiedni narożnik?

Ma służyć do siedzenia, leżenia, spania. To zwykle zakup na wiele lat dlatego wybór odpowiedniego narożnika, mimo szerokiej gamy producentów, bogatej oferty salonów meblowych i sklepów wnętrzarskich, to wcale nie taka prosta sprawa. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni mebel.

Narożniki – meble bardzo popularne w polskich domach – znajdują się w ofercie niemal każdego sklepu meblowego. Klienci mogą wybierać spośród możliwości oferowanych przez różnych producentów, narożników o różnych rozmiarach, funkcjonalnościach, obiciach, a nawet możliwościach technicznych.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, musisz wybrać w domu miejsce, gdzie ten mebel stanie. Jeśli masz ograniczony metraż, musisz dokładnie wymierzyć wybrane miejsce, uwzględniając wszystkie parametry przyszłego narożnika – wysokość, szerokość, głębokość i – jeśli taki masz zamysł – również głębokość po rozłożeniu mebla.

Przykładowe ceny:

*Herkules, Meble Bolero – cena 2099 zł

*Indiana Lux, Black Red White – 2999 zł

*Grigo, Abra Meble – 1399 zł

Mnóstwo możliwości

Wydawać by się mogło, że mebel to mebel – ma być funkcjonalny i pasować nam do wybranego miejsca i wystroju salonu czy pokoju, w którym ma stanąć. Ale w przypadku narożników sprawa wcale nie jest taka prosta. Istnieje wiele rodzajów narożników. Od najprostszych – stawianych w rogu pokoju, do tych w kształcie litery „U” (lub, jak kto woli, podkowy), które można dowolnie aranżować. Oczywiście pod warunkiem, że ma się do dyspozycji odpowiednio dużą przestrzeń.

W przypadku dużych i droższych kompletów, producenci oferują obecnie niezwykle praktyczne meble modułowe. Części narożnika, które można zamawiać osobno i dowolnie komponować ze sobą i, tym samym, zrobić mebel indywidualny, dostosowany do naszych potrzeb i pod wymiar.

Przykładowe ceny:

*Buena, Abra Meble – 1599 zł

*Marco 2F, Black Red White – 4899 zł

*Ego, Wajnert Meble – 2599 zł

 

Wybierając narożnik w sklepie zwróć również uwagę na to, która strona jest dłuższa. Wiele z tego rodzaju mebli nie da się niestety zaaranżować inaczej. Dlatego możesz skorzystać z jeszcze jednej opcji – narożnika uniwersalnego, którego ustawienie można dowolnie modyfikować w konfiguracji lewy-prawy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią zmiany w mieszkaniu lub planują jego zmianę – taki narożnik bez problemu dopasujemy również w innym pokoju czy salonie.

Taka uniwersalność jest możliwa dzięki systemowi zaczepów łączących poszczególne części. Tego rodzaju meble okazują się bardzo praktyczne, bo możesz je dowolnie przestawiać.

Przykładowe ceny:

*Tomasi – 2089 zł

*Rock Lux, BRW – 2399 zł

*Nico II, Abra Meble – 1699 zł

*Maxim, Dąb Gdynia – 3300 zł

Miejsce do spania

Wybierając mebel do niewielkiego mieszkania najlepiej kupić narożnik z „funkcją spania”. Po jego rozłożeniu, może on służyć jako łóżko. Ale uwaga – producenci uczciwie ostrzegają, że nie jest to łoże, w którym powinieneś spać co noc. To okazjonalne posłanie np. dla gości.

Takiej opcji z reguły nie mają duże meble do pokaźnych salonów.

Przykładowe ceny:

*Max, nameblowej.pl – 2099 zł

*Trio bis – 2510 zł

*Garbo 2F w skórze, BRW – 6399 zł

Uwaga na wymiary

Jak już dokładnie wymierzysz swój salon czy pokój i wybierzesz w sklepie narożnik, nie powinieneś  do końca wierzyć w wymiary podane na ekspozycji – narożnik lepiej zmierzyć samemu (zwłaszcza jeżeli kilka centymetrów szerokości mebla robi różnicę). Praktycy radzą, żeby niekoniecznie wierzyć w opis i wymiary podawane na ekspozycjach sklepowych. Na zakupy wybierz się lepiej z własną metrówką (nie we wszystkich salonach wymiary są podawane na każdym meblu z ekspozycji).

Może się zdarzyć, że „upolujesz” idealnie pasujący wymiarowo mebel. Od razu powinieneś zapytać sprzedawcę, jak daleki od rozmiarów eksponatu w sklepie, może być narożnik wyprodukowany dla ciebie. Jeśli nie zdecydujesz się na promocyjny zakup mebli np. z likwidowanej ekspozycji sklepowej, twój mebel będzie wyprodukowany specjalnie dla ciebie i obity w wybraną tkaninę czy skórę. Takie rozwiązanie łączy się przede wszystkim z tym, że musisz poczekać na swój wymarzony, nowy mebel średnio ok. 6-8 tygodni. Po drugie, mebel może się różnić wymiarami od tego na ekspozycji. Producenci w swoich katalogach zwykle ostrzegają, że różnice między meblami tego samego typu i tej samej linii mogą wynieść nawet 5 cm na każdym z wymiarów – szerokości, głębokości i długości. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli mamy niewielki margines błędu w wybranym przez nas miejscu w mieszkaniu.

Przykładowe ceny:

*Sven Lux, BRW – 2999 zł

*Boss bis – 1989 zł

*Capri, Agata Meble – 2299 zł

Więcej różnic

Takich różnic może być więcej. Np. materiał obicia może mieć nieco inny odcień, niż w sklepie (ekspozycja się przecież niszczy i wyciera, a i tkanina na większej powierzchni wygląda przecież nieco inaczej, niż ta na niewielkim wzorniku). Kolor obicia może też zwyczajnie prezentować się inaczej w domu, niż w świetle lamp sklepowych, a skóra może się marszczyć w nieco innych miejscach i układać nieco inaczej, niż na meblu w sklepie.

Jeśli sprzedawca przekonuje cię, że narożnik, który otrzymasz będzie identyczny z tym w sklepie, to – delikatnie mówiąc – mija się z prawdą.

Przykładowe ceny:

*Jarek, Meble Bogart – 1499 zł

*Nika, BRW – 999 zł

*Nina Mini, mirjan24.pl – 1879 zł

Jaka tapicerka?

Jeśli zdecydowałeś się na narożnik tapicerowany, to stanąłeś przed kolejnym dylematem. I nie chodzi wcale o wybór koloru, tylko rodzaj materiału.

Profesjonalny sklep meblowy powinien mieć próbniki wszystkich dostępnych u producentów wzorów i kolorów. Będziesz miał z czego wybierać, a my radzimy, żebyś uważniej spojrzał na materiały plamoodporne. – Przy małych dzieciach nie wyobrażam sobie innych tapicerek, dlatego, gdy kupowałam fotel od razu wybrałam tkaninę plamoodporną. Fotel ma obecnie niecałe 2 lata i już jest w opłakanym stanie – cały w plamach po jedzeniu, wylanych sokach. Dopiero teraz, przy wyborze narożnika uważniej przyjrzałam się różnym tkaninom plamoodpornym – okazało się, że i tutaj są maluchy i mercedesy – mówi Magda, mama trójki małych dzieci. Narożnik plamoodporny to bardzo przydatne rozwiązanie i to nie tylko w przypadku posiadaczy psów czy rodziców z małymi dziećmi. Warto zdecydować się na takie obicie nawet wtedy gdy dzieci podrosły, a w domu nie ma zwierząt – wystarczy, że narożnik będzie stał w salonie, gdzie toczy się życie rodzinne (łącznie z przekąskami przed telewizorem) i materiał plamoodporny jest wskazany.

Odporność materiału sprawdza się i mierzy w tzw. cyklach. Zwykły materiał plamoodporny, który jest w powszechnym użyciu wytrzymuje (jak deklarują producenci) 50 tys. cykli. Czyli 50 tysięcy razy może być wycierany i nie straci swoich właściwości. Materiały lepszej jakości wskaźnik ten mają podniesiony do 100 tys. cykli, a tkanina carabu może wytrzymać aż 250 tys. cykli.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz liczyć się z większymi kosztami – im bardziej wytrzymały materiał, tym wyższa cena obicia.

Przykładowe ceny:

*Corse, Meble Bydgoskie – od ok. 2800 zł

*Duomix, Dąb Gdynia – 1900 zł

*Wiktor, BRW – 1099 zł

Dodatki, czyli co tylko chcesz

Producenci mebli pomyśleli o tym, żeby zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego w sklepach możesz spotkać narożniki z wysuwanymi podnóżkami; z obrotowymi, przymocowanymi stolikami; półkami z funkcją barku; specjalnie wkomponowanymi, sztywnymi podkładkami, a nawet narożniki masujące lub z głośnikami. Tak, z głośnikami.

Taki narożnik ma w wygodnym i dostępnym miejscu stację dokującą do np. iPhona i wejście USB. Po  podpięciu tam urządzenia możesz słuchać muzyki z głośników w meblu.

*Studio, Agata Meble – 6417 zł

*Salerno – 3979 zł

*Kreta Bis, meblowiec.pl – 2250 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *